Na celkový počet ošetření potřebných k odstranění tetování má vliv především použití správného typu laseru, kvalita laseru a mnohaleté zkušenosti daného pracoviště. Výše uvedené faktory můžete ovlivnit správným výběrem laserového centra. Na počtu ošetření se také ale dále podílí i faktory, které ovlivnit nemůžete a kterými jsou: barva tetování, hloubka tetování, množství (hustota tetovacího inkoustu), umístění tetování, stáří tetování, imunitní systém, typ inkoustu a mnoho dalších faktorů, které naleznete rozepsané v tomto článku.
1. BARVA TETOVÁNÍ
Tmavé odstíny a červený pigment reagují na Q-switched Nd:YAG laser obecně nejlépe. Ostatní barvy mohou vyžadovat více ošetření.
2. HLOUBKA TETOVÁNÍ
Čím hlubší byl průnik jehly při aplikaci tetování (až 5 mm), tím více ošetření laserem je zpravidla potřeba. Nejméně ošetření (obvykle 1 – 3) vyžadují stínované plochy, kde je tetováno do nejnižší hloubky a bývá použito pouze malé množství inkoustu. Více ošetření je obvykle potřeba na výplňové plochy a nejdéle trvá odstranění tzv. obrysových čar, které se vyskytují především v nápisech a lemují okraje obrazců.
3. MNOŽSTVÍ TETOVACÍHO INKOUSTU
Čím vícekrát bylo tetování obtaženo (aby byla barva co nejsytější a tetování nebledlo), tím více ošetření bude potřeba k jeho odstranění. Odstranění tmavých, tribalových typů tetování, bývá obvykle obtížnější, než odstranění tetování převážně vystínovaných motivů. Tzv. cover-up nebo-li předělávka tetování obsahuje tetovací pigment ve větší koncentraci, a z toho důvodu může odstranění tetování vyžadovat více ošetření.
4. UMÍSTĚNÍ TETOVÁNÍ
Tetování umístěné na značně prokrvené části těla urychluje odstranění laserem zasaženého tetovacího pigmentu. Nejlépe se odstraňují tetování na krku, hlavě a dekoltu. Pomaleji světlá tetování v oblasti kotníku či zápěstí.
5. STÁŘÍ TETOVÁNÍ:
Čím je tetování starší, tím menší koncentraci tetovacího pigmentu obsahuje (je vybledlé), a proto může být jeho odstranění rychlejší a jednodušší, než u novějších tetování.
6. PROFESIONALITA PROVEDENÍ
Amatérsky provedená tetování (obvykle za pomoci jehly a tuše) bývají tetována mělce a s malým množstvím barvy. Z tohoto důvodu bývá rychlejší odstranění amatérských tetování (obvykle 1 – 4 ošetření) oproti profesionálním tetováním, které byly zhotoveny profesionálními tetovacími strojky a kvalitními tetovacími barvami.
7. IMUNITNÍ SYSTÉM
Někteří lidé nebývají vůbec nemocní nebo pouze minimálně. Jiní se zase z nachlazení uzdravují mnohem déle, než ostatní. Imunitní systém každého z nás je odlišný, a proto je rozdílná i rychlost a efektivita, se kterou tělo dokáže odstranit laserem rozstřelené částečky tetovacího pigmentu.
8. SLOŽENÍ INKOUSTU
Teprve v roce 2008 vznikla rezoluce Rady Evropy, která stanovila požadavky a kritéria na bezpečnost barev na tetování a permanentní make-up. Do té doby bohužel nebylo složení inkoustů nijak regulováno, a proto obsahovaly často i značné množství těžkých kovů. U tetování provedených před rokem 2008, může být v některých případech odstranění obtížnější, než v případě novějších tetováží. V České republice jsme na tom v tomto ohledu však kupodivu lépe než v USA, kde tolik potřebná příslušná směrnice kontrolující složení tetovacího pigmentu bohužel stále chybí.
9. FOTOTYP
Barva pokožky je důležitá především při odstranění barevného tetování, při kterém se používají kratší vlnové délky, které reagují i na přirozený hnědý pigment v pokožce, a z toho důvodu je v případě světlé pokožky vyšší míra úspěšnosti zákroku bez rizika vzniku nežádoucích pigmentových změn.
10. VELIKOST
Čím je tetování menší, tím je obvykle jednodušší jej odstranit, protože imunitní systém je méně zatížen odplavením rozstřeleného tetovacího pigmentu.