Na trhu je velké množství různých laserů, které se používají pro odstranění tetování. Jak ale poznat pracoviště, které disponuje kvalitním, výkonným a především bezpečným laserem? Více o problematice laserů, které se používají k odstranění tetování laserem naleznete v našem dalším článku níže.
Nd:YAG Lasery – zlatý standard pro laserové odstranění tetování
Q-switched Nd:YAG Lasery (532 nm, 585 nm, 660 nm a 1064 nm)
Q-switched Nd:YAG laser řeší problém nadměrné absorpce melaninu, se kterou měli problém lasery používané pro odstranění tetování v minulosti. Q-switched Nd:YAG lasery jsou v současné době nejmodernějším řešením odstranění tetování a používají především pro nízké riziko vzniku jizev či hypopigmentací (bílá místa).
Velikost spotu bývá 1 – 8 mm. Díky systému Q-switched je působení laserového pulzu mnohem kratší než v minulosti a proto je možné použít vyšší hodnoty při současném nižším termálním poškození pokožky.
1064 nm
Vlnová délka 1064 nm (červené světlo) má nejhlubší průnik a je zde nejnižší riziko vzniku hypopigmentace. Filtr o vlnové délce 1064 nm se používá pro odstranění černého, modrého a v některých případech i tmavě hnědého pigmentu. Rovněž se jedná o jedinou vlnovou délku, kterou je možné bezpečně použít u ošetření tmavých fototypů. Vlnová délka 1 064 je také efektivní při posledních ošetřeních velmi hluboko vytetovaných tetováží, kde je ještě stále patrný zbytkový inkoust. Pro ošetření světlejších odstínů použitých v tetování se však nehodí.
532 nm
Vlnová délka 532 nm (zelené světlo) je absorbováno hemoglobinem a proto je po ošetření delší dobu patrný erytém neboli začervenání. Filtrem o této vlnové délce je účinně efektivně redukován červený, oranžový a v některých případech i žlutý pigment. Při ošetřování světlých odstínů je nutné provést testovací zákrok, jelikož některé světlé odstíny obsahují oxidy železa či titanu, které mohou vlivem laseru zoxidovat (ztmavnout).
585 nm
Vlnovou délkou 585 nm se redukují světle modré tetováže. Vždy však doporučujeme podstoupit nejdříve testovací ošetření, po kterém je možné vyhodnotit, zda dané složení pigmentu reaguje na laser dostatečně.
660 nm
Vlnová délka 660 nm se používá pro redukci zelených pigmentů. Vždy však doporučujeme podstoupit nejdříve testovací ošetření, po kterém je možné vyhodnotit, zda dané složení pigmentu reaguje na laser dostatečně.
V současné době se na trhu objevují bohužel napodobeniny Q-switched Nd:YAG laserů z Číny, které nejsou zdravotnickými prostředky, nemají Medical CE certifikaci (nejsou lékařským přístrojem) ani nedisponují potřebnými klinickými hodnoceními. Tyto, většinou malé oplastované lasery, kterými se ošetřuje především v kosmetických a tetovacích salonech jsou až 20 x méně výkonné, než velké lékařské lasery. I přes nižší cenu, za kterou se ošetření těmito napodobeninami originálních Q-switched YAG laserů někdy nabízí, je často nutné absolvovat i 3 – 5 x více ošetření a většinou není možno při jejich použití tetováž nikdy zcela odstranit. Malé čínské Q-switched lasery mají také poměrně vysoké riziko vzniku jizvy, cca 20 – 40%. Kvalitní velké lékařské Nd:YAG lasery používané v našem laserovém centru mají Medical CE certifikaci a také FDA certifikaci (nejpřísnější certifikace zdravotnických prostředků na světě americkou FDA). Pyšníme se absolutně nejnižším rizikem vzniku jizvy – pouze 0,5%!
Ostatní lasery používané pro odstranění tetování
Alexandritové lasery (755 nm) jsou starším typem laseru užívaného pro odstranění tetování. Alexandritové typy laserů se vyznačují vyšším rizikem vzniku jizev či hypopigmentace než při ošetření Q-switched ND:YAG lasery. V některých případech ošetření zejména komplikovaných barevných tetování je však možné zvážit ošetření alexandritovými typy laserů, ale až pro odstranění zbytkového tetovacího inkoustu po ošetření Q-switched ND:YAG lasery.
Rubínové lasery (694 nm): V současnosti se ještě ojediněle můžeme setkat u odstranění tetování s rubínovými lasery. Je však nutno počítat téměř jistě se vznikem hypopigmentace a s vyšším rizikem vzniku jizev. Rovněž je velmi problematické odstranění červených, žlutých a zelených pigmentů za použití rubínového laseru.
Erbiové či CO2 lasery nejsou pro odstranění tetování v žádném případě vhodné a to především kvůli vysoké ablaci a téměř 100% riziku vzniku permanentního zjizvení ošetřené oblasti, pokud se používají pro odstranění tetováží hned za začátku.